BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

T. Blair'as ir J. Balkenende'as: Europai nereikalinga Konstitucija

BBC šiandien praneša, kad Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Tonis Blair'as susitikęs su savo kolega iš Nyderlandų pareiškė, kad Europos Sąjungai nereikia Konstitucijos, o užtektų pataisų jau egzistuojančiose Europos Bendrijos sutartyse. Tačiau šiame susitikime buvo pareikšta ir dar viena svarbi pozicija, Europoje nereikia kurti “super-valstybių”. Tai pozicija, kuri kitaip dar įvardinama “antifederalizmu”.

Priešingą poziciją palaiko didžiosios žemyninės Europos valstybės - Prancūzija ir Vokietija, kurios tokiu būdu sieka išsaugoti ir išplėsti savo įtaką šioje organizacijoje. Plečiant šių valstybių įtaką mažėtų mažesniųjų bloko narių reikšmė ES valdyme.

Klausimas: Ar tai naudinga Lietuvai?

Atsakymas: Akivaizdu, kad jokiais būdais ne ir situaciją galima vertinti dviem aspektais. Pirmąjį sudaro įtakos sumažėjimo sukeltos problemos. ES tapus “kvazifederacine” valstybe padidėtų bloko vidinė politinė integracija ir taip mažosios organizacijos narės praktiškai visiškai prarastų suverenumą tiek vidaus, tiek ir išorės politikoje. Visi sprendimai būtų priimami Berlyne ir Paryžiuje (galbūt dar Romoje, Madride). Tokiu atveju neatmestina situacija, kad šios valstybės, neslepančios savo “prorusizmo” galėtų aukoti Lietuvą ir panašias valstybes dėl santykių su didžiausia dujų tiekėja kontinentinei Europai.

Antrasis aspektas apima tai, kad šios valstybės, kurios gautų daugiau įtakos Europos federalizmo plėtotės atžvilgiu tikrai nėra pavyzdys Lietuvai. Jų ekonomikos stagnuojančios: dideli biudžeto deficitai, ekonomika auga po kelis procentus per metus, milžiniškas viešojo sektoriaus deficitas, begalinės valdininkų “armijos”, prieš individualią iniciatyvą nukreipta teisinė ir socialinė sistemos ir pan.

Ar tai mūsų norimos Lietuvos vizija? Manau, jog kiekvienam akivaizdu, kad ne. Tačiau jeigu Europa pasuks “Jungtinių Europos valstijų” kūrimo keliu tada to verta ir laukti. Užuominos tam nuolatiniai šių ir panašių kontinento valstybių nuolatiniai siūlymai vienodinti mokesčius ES (kitaip sakant didinti, kad būtų panašesni į grobuoniškus esančius “senojoje Europoje”).

Tad rekomenduotina Lietuvos pozicija turėtų būti: prisijungti prie tokių valstybių kaip Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Lenkija ir pan., kurios pasisako už nacionalinių suverenitetų išsaugojimą ir griežtus santykius su Rusija bei ES palikimo tik ekonominiu, o ne pavertimo ir politiniu bloku.

Rodyk draugams

Rašyti komentarą